X Factor-finalist skal vænnes til sin stemme
Foto: Agnete Schlichtkrull/DR Pressefoto
Agnete Schlichtkrull/DR Pressefoto
Hun er nået hele vejen til de populære liveshows, men for 16-årige Henriette Haubjerg fra Brande er det lidt af et mysterium, hvordan det er sket.
- Jeg synes ikke, man har hørt mig synge i programmet, hvor det lyder godt, men det er nok også fordi, jeg ikke så godt kan lide min egen stemme, siger sangerinden og griner:
- Jeg synes bare, den lyder ret irriterende.
Hun slår fast, at det ikke er falsk beskedenhed, der får hende til at sige sådan. Før hun dukkede op i X Factor, har hun blandt andet sunget i kirkekor og sunget solosang, men det til trods mente hun ikke selv, hun ville have en chance for at gå hele vejen til liveprogrammerne.
- Jeg forstår ikke engang, at jeg kom videre fra audition. Jeg havde kun meldt mig til, fordi der var nogen, der sagde, at jeg skulle prøve det. Men det har hjulpet på selvtilliden, at jeg er nået så langt, fortæller hun.
Nu gør sangtalentet, hvad hun kan for at lære sin egen vokal at kende - og ikke mindst lære at holde af den.
- Nu er jeg begyndt at optage mig selv, så jeg kan blive vænnet til min egen stemme, siger hun.
X Factor bliver sendt fredag aften klokken 20.00 på DR 1. I første liveshow kan man høre Henriette Haubjerg synge "Running To The Sea" af Röyksopp.
Newspaq
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde