Børnerettighedsdagen fejres
I dag sætter næsten 300 skoler fokus på vilkårene for børn på flugt. Børnerettighedsdagen markerer jubilæet for FN’s børnekonvention.
I Børnekonventionen står der bl.a., at alle børn har ret til skolegang, en tryg hverdag og adgang til fritidsaktiviteter. Når børn får drøftet deres rettigheder og hvad der er okay og hvad der ikke er okay, da bliver de mere opmærksomme på, indholdet i deres egen hverdag. Dermed bliver resultatet af en uge, hvor man arbejder med børnerettigheder, nogle børn, der er meget mere bevidste omkring deres rettigheder. Det skal vi voksne tage alvorligt. Særligt for de børn, der har været udsat for et overgreb eller krænkelse. Deres beskyttelse igennem systemet er vores ansvar. Det har jeg en storforventning til, at vi i dag er i stand til at håndtere.
I skolerne i denne uge og på den internationale bane, da sætter organisationen Red Barnet som sagt fokus på forholdene for flygtningebørn, der ulykkeligvis befinder sig i krig og katastrofer. Kendskab til børns vilkår i andre lande giver for os alle en større indsigt i de forpligtigelser, som vi med Børnekonventionen i hånden skal forholde os til. Tør vi politisk skele til børns rettigheder, da kan vi være med til at skabe et bedre børneliv og en god start på livet. Vi kan tage ansvar for børn i Danmark og den øvrige del af verden.
Linda Sommer
Lokallisten Lolland
Bysjøvlen 4, Rødby
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned