Daginstitutionerne skal prioriteres
For at styrke landets vuggestuer og børnehaver, bør der ansættes flere pædagoger.
97 pct. af alle børn i alderen 3-5 år går i daginstitution, og kvaliteten i institutionerne har stor betydning for børnenes videre opvækst og muligheder i livet. En god normering er en central forudsætning for en høj kvalitet i daginstitutionerne.
Jeg synes det lyder fornuftigt, når eksperterne foreslår, at der mindst er 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn og mindst 1 medarbejder til 6 børnehavebørn samt at mindst 80 % af personalet er uddannede pædagoger.
Jeg mener at ovenstående normering vil have en mærkbar positiv effekt, fordi antallet af voksne har betydning for at få skabt en god kvalitet i dagtilbuddene. Det betyder, at børnene får mere af den gode nærhed og voksenkontakt som vi ved, har betydning for at børnene får gode udviklingsmuligheder.
I de seneste år har der desværre været et fald i antallet af voksne i forhold til børn og en tendens til at benytte flere ufaglærte pædagogmedhjælpere. Denne udvikling har naturligvis en effekt på kvaliteten af det pædagogiske arbejde.
John Wennerwald
Regionsrådskandidat i Region Sjælland for Socialdemokratiet
Mosevænget 28
2680 Solrød Strand
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde