er dette rigtigt at man vil sælge kommunale bygninger for at få penge i kassen?
jeg har hørt og set den før. Poul Henrik har lavet dette nummer også og så skulle man bagefter leje samme bygninger, hvad vil man så gøre med disse penge som fås fra salget og er dette ikke borgernes ejendom I lege med.
Dette kan aldrig bliver godt men når der er stort hul i kassen så må man gå tilbage til ældre løsninger.
Er der INGEN økonomen som kan regne den ud til det kommunal bestyrelse med forklaring så alle kan forstå dette, Hvad med Jakobsen han skulle være specialist medmindre man ikke tro på disse beregninger.
dette ender med som ved sammenlægningen, at nyk. skylder masse af penge men nu er der ingen andre kommunen med overskud som kan dække underskuddet, så skal vi vel begynder at betaler 56 krone mere om måned så der er nok penge til de kommunales lønninger.
martin wouters (borgeretsbevægelse)
bjørupvej 11
4800
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker