Gert Mortensens visioner

Offentliggjort Sidst opdateret

I Folketidende den 10. dec. på side 10 kunne man læse om udvalgsformand Gert Mortensens tanker om fremtidens færgefart til de små øer. Gert M. synes øjensynligt, at Lolland Kommune bruger for mange penge til øerne. Han må også have opdaget, at når man skruer billetpriserne for meget op, falder trafikken og også billetindtægterne. Nu foreslår han yderligere indskrænkninger i færgefrekvensen m.v. Måske får han dermed held med hensyn til at affolke øerne og stoppe færgetrafikken helt. Det vil være et stort plus på hans udvalgs konti.

Nu har kommunen jo også udgifter til kommunens øvrige borgere. Bl.a. rådhuset med alle dets ansatte. Er det kun øboerne, der skal straffes, eller foretages der tilsvarende indskrænkninger, der berører dagligdagen for øens øvrige borgere?

Jeg undrer mig over, at disse tanker om ø-færgefarten ikke blev præsenteret på økontaktudvalgets møde den 10.12. Lige som en beslutning om at skære ned på tiderne til pasning af de ældre på øerne heller ikke har været sendt til øudvalget. Er der en skjult dagsorden?

Venlig hilsen

John Larsen, øudvalgsmedlem,

Brigetvej 6, 4944 Fejø