Grøn Genstart, Genanvendelse og Carbon Capture
Det var overraskende positivt, da jeg mandag formiddag kunne høre at man nu vil sætte markant ind for en Grøn Genstart med massiv indsats for genanvendelse i affaldssektoren. 80 % af al plastik skal ud af affaldet inden 2030. Danmark forhindrer 800.000 tons CO2 kommer ud i atmosfæren om året. Vi skal i endnu højere grad sortere affaldet derhjemme og på arbejdspladserne. Vi skal i langt højere grad have ens affaldssortering i hele landet. Jeg mindes hvor svært det var at tale om og få ørenlyd for genanvendelsesanlæg under KV17 og KV19. Derfor er det så opmuntrende at høre at store dele af de genanvendelsesprincipper jeg gjorde mig til fortaler for, blev præsenteret idag som en konkret handlingsplan for genanvendelse, der nu sættes i værk.
Danmark er bagud på point i forhold til reduktion af affaldsproduktion og affaldsgenanvendelse.
Det er fuldkommen logisk for mig at Danmark nu tager ansvar for vores affald på en bæredygtig måde. Jeg er overbevist om at teknologien vil følge med og måske kan noget af teknologien i den eksisterende affaldssektor allerede anvendes. Det nye er også, at affaldssektoren ikke længere kun er en kommunal opgave, men at den udliciteres. Der ligger stort potentiale for nye grønne arbejdspladser og bæredygtige virksomheder.
Jeg spidsede særligt øre da journalisten fra Ingeniøren talte om "carbon capture", altså at binde CO2 og forhindre det kommer ud i atmosfæren. Det kan måske forekomme nørdet at man kan blive så glad for en ambitiøs genanvendelsesplan indenfor affaldssektoren. Men perspektivet med nye grønne arbejdspladser, mere personligt og ensartet ansvar for sortering af affald samt mindske CO2 udslippet fra affaldsforbrænding, er Danmark virkelig på vej til at være på omgangshøjde med de førende lande i Europa indenfor affaldssortering og genanvendelse. I min optik må det næste skridt være en plan for egentlig afvikling af affaldsforbrænding i Danmark. Den cirkulære økonomi og tænkning er en del af svaret på den globale Klima - MIljø- og Sundhedskrise.
Joan G. Kragh
(medlem af SF)
Sdr Vedby Skovvej 25
4800 Nykøbing F.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker