Ida Aukens medarbejdere vil ødelægge danske naturværdier

At finde plads til 600-900 enorme energiindustrianlæg er så stor en opgave, at det netop nu har fået Naturstyrelsen og Natur- og Miljøklagenævnet til at gå så meget i panik, at de totalt har mistet jordforbindelsen og sund fornuft og giver vindmøllerne den særstatus at de kan få dispensation til opstilling i alle de områder, vi som samfund har værnet og strengt lovgivet om i generationer.

Den natur, der i fremtiden kan blive hjemsted for op til 150 meter høje vindmøller, er de såkaldte §3-områder, der hedder sådan, fordi de hører under Naturbeskyttelseslovens §3, nemlig søer, moser, enge, heder, overdrev, vandløb, skovloven, de særlige drikkevandsinteresser, ja selv de mest sårbare områder med lives vigtigste ressource, grundvandsressourcen er kommet i spil, blot for at opfylde et politisk vedtaget klimamål.

Under overskriften "Det skal være lettere at lave vindmølleplanlægning" har en arbejdsgruppe under Naturstyrelsen tidligere anbefalet, "at det undersøges, om der er beskyttede naturtyper, som er robuste og hårdføre nok til, at der ville kunne opsættes vindmøller, uden at naturen tager skade."

Nu ca. et år senere er anbefalingen blevet officiel politik fra Naturstyrelsens side, og i en ny bekendtgørelse med tilhørende vejledning, der netop har været i høring, slås det blandt andet fast, at: "specielle samfundsmæssige, herunder især nationale interesser, for eksempel alternative energiformer såsom vindmøller, i den konkrete sag vil kunne medføre en forskydning af den vægt, der tillægges de naturbeskyttelsesmæssige hensyn". Og andetsteds: "Såfremt reelle alternative placeringsmuligheder udenfor et beskyttet område ikke i tilstrækkelig grad kan opfylde kommunens målsætninger for udbygning med f.eks. vindmøller og vedvarende energi, eller hvis andre beskyttelseshensyn forhindrer udnyttelse af de alternative områder, kan dette hensyn indgå i den samlede planlægningsmæssige begrundelse for placering af vindmøllerne."

Inden for de senere år er modstanden mod de store landvindmøller da også steget ganske betragteligt. Blandt andet via Landsforeningen Naboer til Kæmpevindmøller og dens nu 197 lokalgrupper, der hver især arbejder for, at deres lokalområde  undgår at blive belastet med vindkraftindustri. Og lokalgruppernes synspunkter er både legitime og forståelige. For uanset hvordan vi vender og drejer det, må de størrelser vindmøller har i dag være at betragte som dominerende energiindustri, der både visuelt og støjmæssigt vanskeligt indpasses i vore landlige miljøer og gamle kulturlandskaber.

Derfor bør vindkraftudbygningen på land ophøre. Og jo før jo bedre. Ikke kun af hensyn til det levende liv på landet og for vore landskabelige værdier. Men også fordi vi, og inden det er for sent, ikke mister den gennem årene opbyggede goodwill blandt de mange turister der hvert år besøger Danmark.

Husk, det er ikke vindmøllerne, der er sat på stand-by, men derimod al lovgivning, der normalt beskytter mod overgreb og misbrug af naturen, som Ida Aukens skruppelløse medarbejdere, ønsker at sætte på stand-by, for at kunne opfylde ministerens ønskede klimamål. 

Forstå Miljøminister Ida Auken, hvem der kan ? 

Poul Nielsen

Pogemosevej 14

4990 Sakskøbing

 

 

 

 

 
 

Offentliggjort Sidst opdateret