Nu kommer kontrolenheden
Nu etableres enheden, som skal kontrollere om arbejdsmiljøet er i orden.
Region Sjælland tager en aktiv rolle i erhvervs- og vækstudviklingen ved at sikre, at der er ordentlige arbejdsvilkår på regionens arbejdspladser, herunder også sygehusbyggepladser.
Udvalget for Arbejdsmiljø og Rekruttering har på senest møde i Region Sjælland behandlet emnet og besluttet, at der skal oprettes en intern kontrolenhed.
Enheden skal samarbejde med arbejdsmarkedets parter og sikre, at Region Sjællands krav om sociale klausuler og arbejdsklausuler overholdes i forbindelse med udførelse af arbejde i Region Sjælland-regi.
Når enheden kommer godt i gang, vil kontrolenheden også have en forebyggende effekt ved bl.a. opsøgende adfærd på byggepladserne.
Kontrolenheden udfører et vigtigt stykke arbejde for at imødegå, at mennesker ikke bliver udnyttet på det danske arbejdsmarked.
John Wennerwald
Regions- og byrådsmedlem for Socialdemokratiet
mosevænget 28
2680 Solrød Strand
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet