Oprensning koster milliarder
Skal vi sikre drikkevandet, rent vand i danske søer, åer og vandet langs kysterne, koster det milliarder for samfundet.
Danmarks fem regioner har ansvaret for indsatsen over for jordforurening. Regionerne har til opgave at finde, undersøge og oprense forurenede grunde.
Kortlægningen af forurenede grunde er fundamentet i regionernes arbejde med jordforurening. Den sikrer, at regionerne har overblik over truslerne fra jordforurening, så indsatsen med undersøgelser og oprensning, kan prioriteres bedst muligt.
Regionerne har udpeget 1.234 forurenede grunde, som risikerer at forurene det omkringliggende vandmiljø. Grundene er inklusiv de seks generationsforureninger; Høfde 42, den gamle og nye Cheminova-grund, Grindstedværket, Kærgård Klitplantage og Collstrop-grunden nær Esrum sø.
Regionerne vurderer at prisen for oprensningen løber op imod 4,3 mia. kr. I dag bruger regionerne tilsammen ca. 500 mio. kr. på miljøopgaver.
Oprensning og afværgeforanstaltninger er en stor økonomisk opgave, og skal være afsluttet i 2027, fordi vi har tilsluttet os EU’s vandrammedirektiv om et sundt vandmiljø.
Uanset om regionerne overlever eller ej efter det kommende valg, skal der afsættes flere penge til at sikre vores drikkevand og natur. Det er på tide at få ryddet op efter fortidens synder.
John Wennerwald
Regions- og byrådsmedlem for Socialdemokratiet
Mosevænget 28
2680 Solrød Strand
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker