Politikerleden forstærkes
Så fik politikerleden desværre et nøk opad.
I den forgangne uge har vi været vidende til en minister, som har løjet for Folketingets politikere, tilbageholdt oplysninger for Folketinget og alligevel bliver siddende som minister.
Sagen handler om, at et flertal uden om regeringen, ønsker at imødegå koncentrationen af fiskekvoter på få velhavende fiskere, der i de seneste år har skabt monopollignende tilstande.
På trods af forseelsen, som ministeren har undskyldt, har ministeren beholdt sin stilling, men fået en næse, som i praksis er en skriftlig påtale. Næsen er givet, fordi Folketinget ikke mener, at ministeren har orienteret partierne godt nok om mulighederne for at dæmme op for kvotekongerne. Situationen har fået flere af Folketingets fiskeriordførere til gang på gang, at spørge ministeren, hvilke muligheder der er for at forbedre situationen for de mange små og mellemstore fiskere, der er voldsomt pressede i den nuværende situation. På trods af de mange spørgsmål fra et flertal i Folketinget, har ministeren ikke videregivet en række af de forslag til en indsats mod kvotekongerne, som ministeren og ministeriet har haft kendskab til. Det er netop den fortielse, der har udløst den alvorlige kritik af ministeren.
Ja, man skal høre meget før næsen falder af.
John Wennerwald
Mosevænget 28
2680 Solrød Strand
Regionsrådskandidat i Region Sjælland for Socialdemokratiet
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde