Region Sjælland kan og bør gøre
Styrke efteruddannelsen på de øverste niveauer i selskaber. Spørg rundt og se hvornår chefen sidst var på en ordentlig efteruddannelse. Større finansiel støtte til akademikere i almindelige virksomheder. Vi mangler simpelthen viden i ledelserne.
Styrk samarbejdet med den finansielle sektor så de virksomheder der kan dokumenterer de rigtige kompetencer, uddannelser og netværker i ledelsen også har nemmest adgang til penge. Her kan garantier bruges som løftestang.
Der skal samtidig – som jeg foreslår, sættes langt flere ressourcer ind i skolen på den praktiske kobling til håndværksmæssige fag. Den målsætning om at få en vis procentdel af unge ind på skoler der leder til praktiske uddannelser, skal ikke alene styrkes – de skal holdes. Vi må vedblive med at udvikle værktøjer der sikre virksomhederne den nødvendige arbejdskraft.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker