Større end noget andet

Offentliggjort Sidst opdateret

Det kan for nogen godt virke helt fjollet, at så mange mennesker og ofte mænd går fuldstændigt amok, når 22 mand løber rundt på en græsplæne og jagter en bold i sjove farver. Men fodbold er noget helt særligt, og det er ikke, som mange postulerer, et spørgsmål om liv eller død. Det er meget større.

VM i Sydafrika blev fløjtet i gang fredag eftermiddag, og forude venter en måned med et væld af lækre fodboldkampe mellem verdens førende fodbold nationer. Oplevelse på oplevelse, og for alle os, der elsker en god omgang fodbold er dette større end noget andet.

VM i fodbold er bare stort og større end noget andet. Det er verdens største sportsbegivenhed - eller begivenhed i det hele taget. Derfor er hele verdens øjne rettet mod Sydafrika. Både for at se fodbold, og også af politiske og økonomiske grunde, fordi det er første gang, at VM finder sted i Afrika. Fodbold er også en sport med store økonomiske interesser og masser af politik.

Derfor er det også noget vrøvl, når man siger, at sport og politik ikke hører sammen. Det gør det i allerhøjeste grad, når det drejer sig om VM i fodbold. Dette VM giver Afrika som kontinent en eminent chance for at komme “på banen” igen og blive kendt for meget mere end de klassiske forestilinger, vi normalt slæber rundt på.

Mandag eksploderer nationens fodboldinteresse for første gang under dette VM, når Danmark møder Holland i den første gruppekamp. Alene spilletidspunktet rummer mange konflikter, fordi det er klokken 13.30 - altså midt i arbejdstiden. Det har ført til mange diskussioner på arbejdspladserne, om det var muligt at komme til at se kampen, selv om man var på arbejde.

Et svært spørgsmål med mange argumenter for, at det ikke skal tillades at se fodbold i arbejdstiden, og alligevel også en stor overvægt af gode argumenter for, at hvis det kan lade sig gøre at give medarbejderne mulighed for at få en fælles oplevelse sammen på arbejdspladsen, så lad dem se kampen.

Værre er det for den del af nationen, der bare ikke gider fodbold. De går en hård tid i møde, og kimen til mange konflikter i de små hjem er lagt. Det er der ikke så meget nyt ved, og mon ikke de finder på noget andet at lave, imens der er bold i fjernsynet.

Vi krydser fingre for en god dansk indsats i Sydafrika - en eller flere sejre i Sydafrika gør godt for vores nationale grad af optimisme. Og det har vi brug for.