Stort tab af nærhed

Offentliggjort Sidst opdateret

Borgerne vender tommelen nedad i forhold til vores to kommuner. Et stort flertal oplever konsekvenserne af kommunesammenlægningen som en ulempe, og de er i det hele taget ikke specielt begejstret over udbyttet af at de mange små kommuner blev til to kommuner.

Folketidende beskriver i dagens avis, at borgerne generelt oplever det som en ulempe, at kommunerne er blevet lagt sammen til to store. Det klare resultat er overraskende, og bør mane til eftertanke i kommunernes politiske og administrative ledelse.

Hvad gik galt, siden så mange borgere er utilfredse med storkommunerne? Svaret er at der ikke er nogen enkeltstående grund, men i stedet en lang række grunde, der tilsammen resulterer i den kritiske holdning overfor kommunerne.

En kombination af alt for høje forventninger og tabet af nærhed er en cocktail, som giver skuffelse hos borgerne. Alle troede, at en stor kommune ville give langt bedre forhold og flere penge, men realiteterne er som bekendt noget andet. Budskabet om de nye storkommuner var for positivt, og der blev tilsyneladende dengange smurt for meget sukker på den bitre pille, der skulle sluges af mange skeptiske borgere.

Forventningen var skruet meget højt op, og derfor umulige at indfri. Det har skuffet mange borgere, der havde sat næsen op efter noget, der var bedre end de havde. I stedet fik de noget, de oplevede som ringere.

Det har heller ikke gjort øvelsen nemmere af, at den økonomiske virkelighed med éet stod lysende klart, da kommunerne var lagt sammen. En udtalt mangel på penge gjorde det ikke nemt at få fordelene til at stå stærkest.

Nu er der ingen vej tilbage, og store kommuner er det bedste svar, der lige nu findes på de udfordringer, som den offentlige sektor står med.

Tabet af nærhed er uden tvivl den primære årsag til utilfredsheden. Centralisering af opgaver og lukning af lokale kommunale aktiviteter har gjort kommunerne til noget fjernt hos mange. “Vi kender ikke vores politikere, og de kender heller ikke os”, lyder det ofte, når der bliver spurgt til, hvad borgerne synes om kommunen.

Derfor er nøglen til at øge tilfredsheden hos borgerne, at begrænse tabet af nærhed hos den enkelte borger. Det er ikke nogen enkelt opgave, men meget nødvendig, hvis borgertilfredsheden skal stige.