Venstre,s nedstigning fra “det hellige træ” i Pool hus sagen på Marielyst.
Det er sjældent, at jeg er enig med Simon Hansen, Annemette Johnsen og Bente Lerche-Thomsen, men det er jeg i deres fælles læserbrev i FT den 9 juni 2021 vedrørende de omhandlende huse og derunder Venstre i Guldborgsund manglende handling i sagen.
Jeg skal hermed opfordre Ole K Larsen til, at komme igang med det han lovede til Venstre,s bestyrelses møde den 12 april 2021, hvor han lovede at finde en løsning, så han uden skrammer kunne komme ned fra “det hellige træ”, og stemme for at der udarbejdes en ny lokalplan for Marielyst Ferieby. Poolhusene kunne derefter blive stående. Planen var hemmelig, men gik i al sin enkelhed ud på, at Ole K Larsen, John Brædder, bygherren og bestyrelsen af Marielyst Ferieby, skulle finde løsninger som alle kunne se sig selv i. Særligt Marielyst Ferieby,s ejerforening. Jeg jublede og min ros til Ole K Larsen ville ingen ende tage. Som det eneste medlem af bestyrelsen, gik jeg efter byrådsmødet i rette med alle de læserbreve, hvor det fremgik, at nu kunne man ikke stole på Venstre i Guldborgsund. Jeg var måske den eneste, der ikke kendte den rette sammenhæng, eller ikke duer i den politiske verden med løgne og tvivlsomme sandheder.
Da Folketidende 14 dag efter fulgte op på sagen, var der intet sket i sagen.
Jeg rettede så henvendelse til Marielyst Ferieby,s bestyrelse ved næstformanden, det oplyste kort og kontant, at der ikke havde været nogen kontakt mellem dem, Ole K Larsen, John Brædder og bygherren. Det oplæste kompromis på byrådsmødet kendte bestyrelsen intet til.
Så se nu at komme igang med de drøftelser til glæde for borgerne i Marielyst Ferieby.
Med venlig hilsen
Tom Ahlqvist
Cypresvej 18,
Marielyst,
Tidligere medlem af Venstre i Guldborgsund.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned