Vi har lovet de unge….

På Engestofte Gods var der d. 3/11 demokratiets dag på Engestofte Gods. De unge havde sat os lokalpolitiske kandidater stævne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et gennemgående ønske fra de unge, var mulighed for offentlig transport om natten i weekenderne. Dette ønske anerkendte alle kandidater på ungemødet.

Det er glædeligt, at 2 af borgmesterkandidaterne fra Guldborgsund, ønsker at finde penge til et nattog til Nakskov. Dette ønske bakker den tredje kandidat til borgmesterkæden, René Christensen også op om, men vi skal mere end det, hvis vi skal leve op til vores løfter til de unge.

Vi skal også have en natbus mod Horreby/Stubbekøbing og en mod Nysted/Øster Ulslev. Ellers vil kun meget få unge i kommunen, kunne få glæde af hjemtransport efter en weekendbytur.

Det her er et løfte vi gav de unge på Engestofte. Lad os nu ikke skuffe dem, efter deres deltagelse, i deres første møde med demokratiet.

René Christensen er vores kommende borgmester, men du skal sætte dit kryds personligt ved mig, hvis du ønsker at René får hjælp i byrådet af netop mig. Stem liste O, Bob Richard Nielsen