* Forbrugerrådet Tænk og Trygfonden står bag en undersøgelse af danskernes brug af udskudte eller opdelte betalinger.
* Undersøgelsen er en spørgeskemaundersøgelse foretaget blandt et repræsentativt udsnit bestående af 3045 personer over 18 år.
* 30 procent har prøvet at udskyde eller opdele en betaling rentefrit inden for de seneste tre år.
* Der købes især mobiltelefoner, briller, tøj og sko eller elektronik.
* "Finansieringsmetoderne er problemfri for mange - særligt de ældste", lyder det i rapporten, som samtidig konkluderer, at en del dog kommer i klemme, fordi de ikke får betalt til tiden.
* Undersøgelsen viser, at udskydelse eller opdeling af betalinger forekommer hyppigere blandt danskere, der i forvejen har gæld og betalingsproblemer.
* Betalingsproblemer defineres her som, at man to gange eller mere i det seneste år ikke har kunnet betale en regning som eksempelvis husleje, el, varme eller lignende.
* Blandt dem, der har opdelt eller udskudt en betaling inden for de seneste tre år, er det hver sjette (15 procent), som har betalingsproblemer, hvorimod det kun gælder for en procent af dem, der aldrig har gjort det.
* Det er mest udbredt blandt voksne under 39 år og småbørnsfamilier at købe nu og betale senere.
* Ud af dem, der har benyttet sig af at betale senere, opfatter 61 procent det som en fleksibel betalingsmetode. 28 procent opfatter det som et lån.
* Spørgeundersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov i perioden 13. - 25. april 2022.
Kilde: "Køb nu, betal senere." Rapport lavet for Forbrugerrådet Tænk af PlanMiljø og YouGov – med støtte fra Trygfonden.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde