3F: En usund økonomisk beslutning
Foto: HANSEN CLAUS
HANSEN CLAUS
Et møde mellem Scandlines ledelse og repræsentanter fra de ansattes forskellige faglige organisationer i formiddag ændrede ikke rederiets beslutning om, at omkring 100 ansatte skal afskediges, fordi kun den ene af de to nye færger på Gedser Rostock-overarten kommer til at sejle under dansk flag.
- Vi fremlagde vores synspunkter og Scandlines deres, fortæller Søren Sørensen, som er formand for 3F Sømænd. Han ser dog ikke beslutningen som særlig sund, rent økonomisk.
- Vi kan ikke regne os frem til, at det er en sund økonomisk beslutning, og vi mener, at det giver en masse administrativt bøvl, at man har to forskellige skibe med to forskellige myndigheder i den anden ene og to forskellige ansættelses former, siger han.
På mødet forlangte 3F Sømand gode økonomiske ordninger i forbindelse med opsigelserne og spurgte endnu en gang efter årsagen til, at Scandlines har ønsket, at de to nye færger kommer til at sejle under to forskellige landes flag.
Organisationer har desuden meddelt Scandlines ledelse i dag, at i forbindelse med kommende afskedigelser, skal der penge på bordet og derudover en fastholdelsesbonus til de, som bliver til sidste dag, siger Søren Sørensen.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker