Fagforbundet 3F står overfor en stor sparerunde, hvor hver femte medarbejder skal væk. Årsagen er, at fagforbundets medlemsliste skrumper ind.
- Det handler om rettidig omhu. Vi har kigget os frem i tiden, og vi kan se, at der bliver færre 3F'ere, siger forbundssekretær i 3F Per Christensen.
I alt 130 millioner kroner - eller rundt regnet 100 medarbejdere - skal spares væk som led i en plan for at omprioritere hen over foråret og frem til sommer.
- Besparelserne kommer til at ramme bredt i vores hus. Det bliver en barsk omgang for os alle sammen. Vi er nødt til at prøve at prioritere de ressourcer vi har. Vi vil ikke køre en underskudsforretning, siger Per Christensen.
Hvordan besparelserne konkret kommer til at ramme fagforbundets medlemmer vil blive fastlagt på et hovedbestyrelsesmøde i næste uge.
- Det kan ikke afvises, at der er ting, som forbundet ikke længere beskæftiger sig med. Jeg kan garantere, at medlemmerne ikke vil opleve en forringelse på forhandling af løn, sikring af arbejdsvilkår og arbejdsmarkedspolitik, siger Per Christensen.
3F har for nylig fusioneret med fagforeningen TIB og har dermed indsluset 60.000 nye medlemmer.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde