A-kasse kræver udgifter tilbagebetalt fra fyret direktør
Torsdag er der i en undersøgelse blevet rettet skarp kritik af forløbet omkring fyringen af Michael Valentin. Undersøgelsen viser, at der har været misbrug af a-kassens medlemmer. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STA), der står bag undersøgelsen, har anmeldt hændelsesforløbet til politiet. (Arkivfoto). Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Akademikernes A-kasse kræver, at fyret direktør betaler udgifter fra blandt andet wellness-ophold tilbage.
Akademikernes A-kasse har rejst krav om tilbagebetaling fra tidligere direktør Michael Valentin, der blev fyret i september.
Det drejer sig blandt andet om, at a-kassen vil have de penge tilbage, som den brugte på wellness-ophold til Michael Valentin i januar 2016.
Det oplyser a-kassens nye bestyrelsesformand, Thomas Damkjær Petersen, til Ekstra Bladet.
Ekstra Bladet har tidligere beskrevet, hvordan den fyrede direktør brugte 20.000 kroner af a-kassens midler på det pågældende wellness-ophold i Málaga, som ligger i Sydspanien.
Desuden kræver a-kassen penge tilbage for middage med vinsmagning for Michael Valentins netværk i hans hjem på Frederiksberg.
Torsdag er der i en undersøgelse blevet rettet skarp kritik af forløbet omkring fyringen af Michael Valentin.
Undersøgelsen viser, at der har været misbrug af a-kassens medlemmer.
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), der står bag undersøgelsen, har anmeldt hændelsesforløbet til politiet.
A-kassen bliver i undersøgelsen kritiseret for at være tøvende med at give oplysninger om, hvorfor Michael Valentin blev fyret.
Det har været medvirkende til en sen afdækning af "alvorlige svigt i a-kassens administration".
Michael Valentin blev fyret i september. Det gjorde han i første omgang uden nogen forklaring.
Efterfølgende er det kommet frem, at han blandt andet skal have modtaget dyre vinrejser fra a-kassens faste leverandør, Sigurd Müller Vinhandel.
Valentin erkender sjusk. Men han afviser, at der er foregået noget kriminelt.
Akademikernes A-kasse understreger, at man arbejder på at sikre, at lignende ikke vil gentage sig.
A-kassen har cirka 245.000 medlemmer. Det gør a-kassen til landets største for akademikere.
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) arbejder på initiativer, der skal sikre, at der ikke kommer lignende sager i andre a-kasser.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde