Adidas leverer rekordoverskud med ny dansk chef i spidsen
Den danske topchef for Adidas, Kasper Rørsted, præsenterer et rekordoverskud for regnskabsåret 2016. Foto: AP/Maja Hitij
AP/Maja Hitij
Den tyske sportsvirksomhed Adidas leverer et rekordoverskud for 2016 og har store forventninger til 2017.
En af de højst placerede danskere i internationalt erhvervsliv Kasper Rørsted starter året med at præsentere et rekordregnskab.
Det er den tyske sportsgigant Adidas, som Rørsted står i spidsen for, der kommer ud af 2016 med et overskud på 7,6 milliarder kroner. Det er det største overskud i virksomhedens historie.
- 2016 var et usædvanligt år for Adidas. Vi har forbedret vores brands og produkter i hele verden. Som følge heraf kunne vi øge indtægterne kraftigt og opnå en rekord nettoindtægt.
- Vores 2016-resultater og vores positive forventninger til 2017 er et bevis på, at vores strategi virker, siger Rørsted i en pressemeddelelse.
Det var ikke kun overskuddet, der slog alle rekorder i 2016.
Også omsætningen fik et ordentligt ryk opad. Det landede på mere end 140 milliarder kroner. Det er en stigning på 14 procent fra året før.
I 2017 forventer virksomheden at øge omsætningen yderligere med 11-13 procent. Samtidig forventer Adidas, at overskuddet øges med 18-20 procent, så det lander på omkring 9,1 milliarder kroner.
- Vores momentum fortsætter, og vi vil opnå stærke forbedringer på vores top- og bundlinje i 2017, siger Kasper Rørsted.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde