Ærkerival anklager Vestas for patentbrud
Vestas afviser anklager fra General Electric om, at Vestas skulle have forbrudt sig mod General Electrics patenter Foto: Free/Tristan Stedman/arkiv
Free/Tristan Stedman
General Electric, en af Vestas' største konkurrenter, har anklaget selskabet for patentbrud. Vestas afviser.
Vestas' ærkerival General Electric har indgivet en klage om et af Vestas' patenter.
Vestas afviser klagen. Det skriver Ritzau Finans.
GE har indleveret klage mod Vestas American Wind Technology, Inc. og Vestas Wind Systems A/S.
Det oplyser Vestas i en pressemeddelelse.
- Vestas har lige modtaget patentklagen og har derfor ikke været i stand til at studere den i detaljer.
- Men trods det er den umiddelbare vurdering, at vi stærkt vurderer patentklagen som grundløs (without merit, red.) og vil kæmpe imod den, skriver Vestas.
Vestas vil ikke kommentere sagen yderligere.
GE indleverede patentklagen hos US District Court i Californien i mandags, skriver branchemediet Recharge News.
Ifølge Recharge News relaterer klagen sig til en såkaldt "zero voltage ride through"-teknologi (ZVRT), som er designet til at sikre stabilitet i møllerne under forstyrrelser i netværket.
For nogle år siden havde GE en tilsvarende kontrovers med det japanske selskab Mitsubishi, og den sag endte med et forlig mellem parterne.
General Electric er et at USA's ældste selskaber. Det blev skabt, da en stribe patenter udviklet af opfinderen Thomas Edison blev samlet i et fælles selskab ved navn Edison General Electric Company.
Selskabet var blandt de 12 selskaber, der var med, da USA's toneangivende aktieindeks Dow Jones blev skabt i 1896.
Siden da er General Electric vokset fra sektor til sektor. Virksomheden beskæftiger sig nu med alt fra energi, luftfart, sundhed og transport.
GE har en markedsværdi på 231,8 milliarder dollar.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde