Selv om det amerikanske aktieindeks Dow Jones onsdag røg over det psykologiske vigtige niveau på 10.000 point, skal investorerne på Fondsbørsen i København ikke vente, at de danske aktier ryger til vejrs fra åbningen torsdag.
- Jeg tror ikke, det kommer til at smitte af på det danske aktiemarked fra morgenstunden. Der blev allerede taget forskud i går eftermiddags med pæne stigninger, siger Ole Kjær Jensen, kundechef i aktieafdelingen i Sydbank.
Han peger på, at de nuværende stigninger sker på baggrund af forventningerne til de kommende regnskaber, og at aktiemarkedet siden bunden i marts i år er steget med mere end 50 procent.
- Min bekymring er, at når regnskabssæsonen er ovre, kommer vi til at opleve et vakuum, hvor fokus er på den økonomiske krise og den stigende arbejdsløshed, siger Ole Kjær Jensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker