Mens sygeplejerskernes strejkekasse blev tømt efter strejkerne i 2008 og først nu er ved at være fyldt igen, ser det lysere ud for de højtuddannede akademikere, der stort set aldrig strejker.
Det skriver avisen.dk
De fire største akademiske fagforbund i Danmark har tilsammen over 1,1 milliarder kroner i strejkekassen. Det har Magisterbladet regnet sig frem til.
Dermed ville alle akademikerne kunne strejke i månedsvis uden problemer, imens de fik løn fra strejkekassen.
Dertil kommer 1,2 milliarder kroner alene i Finansforbundets strejkekasse. Men heller ikke de bank- og forsikringsansatte går nogensinde på barrikaderne. De ville kunne lamme samfundet i månedsvis, hvis de lagde finanssektoren død.
Alligevel betaler medlemmerne fortsat ekstra kontingent til strejkekassen, da forbundene fortsat vil kunne true med strejke, når overenskomsten skal forhandles på plads, forklarer arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen til Avisen.dk:
- Selvom strejken aldrig kommer, skal konfliktvåbnet være intakt, siger han.
Dansk Magisterforenings medlemmer betaler 160 kroner om året. DJØF's medlemmer betaler 260 kroner om året, mens ingeniørerne i IDA har droppet indbetalingen og nøjes med én krone om året.
I Dansk Magisterforening forklarer forhandlingschef Jon Finsen, at en del af pengene går til advokatregninger, uddannelse og på enkeltmedlemmer, der kommer i konflikt med arbejdsgiveren.
- I de tilfælde har sagen været så principiel, at Dansk Magisterforening har lavet blokade på stillingen, siger han til Magisterbladet.
De højtuddannede i Danmark har ingen særlig tradition for at konflikte, forklarer arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen.
- Mange akademikere arbejder i den private sektor uden kollektive overenskomster. Andre arbejder i det offentlige, hvor der heller ikke er den helt store tradition for konflikter og strejker. Meget handler om arbejdspladskulturen, lyder det.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde