Efter sidste uges drastiske fald på C20-indekset er der mandag blevet taget revanche, og det toneangivende danske indeks endte med en stigning på 6,36 procent. En historisk himmelflugt, der træder ind på en sjetteplads over de største stigninger i indeksets historie, og som giver aktionærerne i godteposen.
Den samlede dagsgevinst efter kurshoppet er således på mellem 60 og 70 milliarder kroner, lyder det fra Spar Nord.
Årsagen skal blandt andet findes i EU-landenes beslutning om en lånepakke til en værdi af 500 milliarder euro og 250 milliarder euro fra Den Internationale Valutafond, IMF, der skal forhindre Grækenlands gældskrise i at ramme andre eurolande. Dermed er en ny, truende finanskrise afværget.
- I sidste uge oplevede vi en kraftigt accelererende bekymring for, at den græske og sydeuropæiske gældskrise ville udvikle sig til en ny finanskrise, hvor kreditmarkedet ville fryse fast. Den situation har EU sammen med Den Europæiske Centralbank (ECB) og Den Internationale Valutafond (IMF) nu afværget, og det er noget, der kan give feststemning på aktiemarkederne, forklarer Peter Møller, der er direktør i Spar Nords aktieafdeling.
Men også udsigten til lavere renter i længere tid pumper optimismen ind i markederne. Derfor mener han heller ikke, at vi har set det sidste til opgangen:
- Vi tror på, at der er meget mere at komme efter på aktiemarkedet, og det vil ikke overraske os, hvis det danske aktiemarked stiger 10-20 procent mere inden for de næste tre-seks måneder. Men det bliver formentlig ikke med den raketfart, som vi har set i dag.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde