Alf Duch-Pedersen trækker sig som formand for den dansk-britiske sikkerhedskoncern G4S. Han forlader dog først posten, når der er fundet en afløser, oplyser koncernen.
Alf Duch-Pedersen blev udpeget som næstformand for G4S tilbage i 2004. Og i juni 2006 blev han formand for sikkerhedskoncernen.
Den snart tidligere formand er på vej til at blive 65 år - og hans fratræden sker dels på grund af alder, dels på grund af den strandede fusion med servicegiganten ISS sidste år, fremgår det af en meddelelse til børsen i København.
Alf Duch-Pedersen stod i spidsen, da ISS skulle overtages i en af de største virksomhedshandler i dansk erhvervslivs historie. Men en lang række storaktionærer kunne ikke se det geniale i at betale 44 milliarder kroner for ISS.
Opkøbet faldt, da G4S ikke kunne mønstre mindst 75 procent af stemmerne i den britiske sikkerhedsgigant.
- Efter bestyrelsens beslutning om at standse forhandlingerne om købet af ISS har Alf Duch-Pedersen meddelt bestyrelsen sine planer om at trække sig tilbage i løbet af 2012. Vi beklager hans beslutning, siger bestyrelsesmedlem lord Paul Condon.
Selv siger den snart forhenværende danske bestyrelsesformand, at han på mange måder er ked af at forlade G4S. Men han mener, at tidspunktet er rigtigt nu til at finde en ny formand.
Alf Duch-Pedersen har kaldt ærgerligt, at G4S ikke kunne få aktionærerne med på at købe ISS. Men dengang kom det ikke på tale, at han skulle trække sig af den grund.
- Jeg fortryder ikke forsøget - men jeg fortryder den kolde afvaskning. Idéen var god, men vi gik fejl af vores aktionærer, siger Alf Duch-Pedersen til TV2 News.
Der er ikke nye store bestyrelsesposter i posen:
- Nu har jeg planer om at blive pensionist og om at nyde tilværelsen, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned