Amagerbank håber på Karsten Ree

Amagerbanken har atter hatten i hånden og øjnene stift rettet mod rigmanden Karsten Ree. Milliardæren har tidligere skudt en halv milliard kroner ind i banken. Ree ejer i dag omkring en tredjedel af Amagerbanken.

- Karsten Ree er en stor aktionær i banken. Han er selvfølgelig en af dem, som vi vil tage en samtale med for at høre, hvordan han stiller sig til situationen, ligesom vi vil gøre med så mange andre aktionærer, siger Amagerbankens bestyrelsesformand N.E. Nielsen til RB-Børsen.

Formanden understreger, at banken lige nu arbejder ud fra, at det er aktionærerne, der ønsker at videreføre banken.

Karsten Ree er dog ifølge business.dk betænkelig ved at skulle skyde ny kapital ind i den kriseramte bank.

/ritzau/

Den kriseramte Amagerbank har blikket rettet mod milliardæren og erhvervsmanden Karsten Ree. Banken skal skaffe ny kapital.

Offentliggjort Sidst opdateret