Amagerbanken hænger på vippen

Amagerbanken er i store problemer og kan risikere lukning i løbet af kort tid.

Landets banker har forskellige krav til, hvor stor en del af de samlede aktiviteter banken skal ligge inde med i som kapital. Det kaldes også solvens, og Amagerbankens er i øjeblikket 11,5 procent, men det er ifølge Finanstilsynet alt for lidt. Tilsynet har sat kravet til den nødvendige solvens til 13,6 procent. Så banken skal skaffe ekstra kapital på meget kort tid.

Det fik torsdag Amagerbankens aktier til at dykke med 31 procent til kurs 36,8.

Det hjalp ikke, at kravet fra Finanstilsynet har fået Amagerbanken til øjeblikkeligt at klage til Erhvervsankenævnet for at få ændret afgørelsen, men det tvivler både aktiehandlere og analytikere på.

Lykkes det ikke banken at få ændret tilsynets krav, kan Amagerbanken ende med at overgå til det statsejede selskab Finansiel Stabilitet. Alternativt skal der måske findes en køber til den kriseramte bank.

Bankanalytiker og direktør Bjarne Jensen fra analyse- og konsulentvirksomheden BJ Consult kalder bankens situation for "træls og ubehagelig". Han kalder det en klar krisesituation, og Amagerbankens anke af Finanstilsynets krav får kun betydning på kort sigt.

- De sidder med et sværd hængende over hovedet forstået på den måde, at hvis de ikke får ret, så er der en risiko for, at Finanstilsynet trækker banklicensen, og så er der andre, der skal ind og tage over, siger Bjarne Jensen til RB-Børsen.

Amagerbanken har søgt om hjælp via Bankpakke II som så mange andre banker, men svaret bliver udskudt yderligere.

Der ventes en afklaring i løbet af to uger.

/ritzau/

Den kriseramte Amagerbanken er kommet en lukning nærmere. Finanstilsynet skærper krav til banken, og det kan koste banken livet, fastslår flere eksperter.

Offentliggjort Sidst opdateret