Nu bliver det synligt, at en stor del af Amagerbanken er købt op BankNordik. Filialerne skifter navn i løbet af november.
- Fremover vil alle bankaktiviteterne i BankNordik fremstå som én sammenhængende bank med ét navn. Det er sund fornuft, både for kunderne og for banken, siger Jan Ulsø Madsen, landedirektør for BankNordik i Danmark.
Han understreger, at navneskiftet vil give bedre synlighed i markedet:
- BankNordik har nu 20 filialer, heraf mange i Danmarks vækstcentre: Hovedstaden, Aarhus, Odense og Trekantområdet. På de indre linjer kan vi samtidig trække på kompetencer på tværs af filialerne, siger Jan Ulsø Madsen.
BankNordik overtog 1. juli de sunde dele af Amagerbanken. Det betyder, at cirka 82.000 privatkunder og 10.000 erhvervskunder har fået ny bank.
- Navneskiftet markerer nye muligheder for vores kunder. Samtidig fortsætter de tætte relationer til kunderne og det lokale marked, som gennem mange år har været både Amagerbankens og BankNordiks adelsmærke, siger direktøren.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned