Den samlede regning for Amagerbankens krak bliver langt over tre milliarder kroner. Den kan ende med at blive to til tre gange så stor.
Dermed kan den samlede regning for krakket i Amagerbanken nærme sig regningen i Roskilde Bank-sagen, der nu ligger på omkring 11 milliarder kroner.
Det antyder Amagerbankens bestyrelsesformand, Niels Heering, på mandagens pressemøde efter bankens dramatiske krak.
Regningen bliver i hvert fald langt større end de nedskrivninger, som banken konstaterede for fjerde kvartal i 2010 på knap tre milliarder kroner, siger Niels Heering.
Det var netop tabene på de knap tre milliarder kroner, som søndag fik bankens nye ledelse til at kaste håndklædet i ringen og indgive konkursbegæring. Banken overtages nu af statens skraldespandsselskab Finansiel Stabilitet
Amagerbanken har allerede været gennem to redningsforsøg, hvor banken har fået tilført ny kapital fra aktionærerne. Senest lykkedes det banken at hente 900 millioner kroner i en ny aktieemission.
Bankens nye ledelse, der overtog stumperne i november, har imidlertid forgæves forsøgt at få aktionærerne til at bakke op om endnu en redningsplan, da de nye milliardtab kom frem.
Amagerbankens nye ledelse skyder med skarpt mod den tidligere ledelse, der havde N.E. Nielsen som bestyrelsesformand og Jørgen Brændstrup som direktør. De har ikke gjort deres arbejde godt nok.
- Der er simpelthen tale om dårligt kredithåndværk, siger Niels Heering.
Ifølge bankens administrerende direktør siden november, Steen Hove, er det nogle få kunderne, som har fået alt for lang snor.
Helt konkret har 25 sager alene ført til nedskrivninger på omkring 2,6 milliarder kroner i fjerde kvartal af 2010.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker