Amagerbankens lån til nødlidende er vokset

På kun tre måneder er Amagerbankens risiko med lån til dårlige kunder vokset med 622 millioner kroner. Det afslører tallene bag bankens seneste kvartalsregnskab, skriver dagbladet Børsen.

Banken opgør i regnskabet for tredje kvartal, at låntagere med økonomiske vanskeligheder udgør 8,4 milliarder kroner. Ved halvårsregnskabet lød tallet på ca. 7,8 milliarder kroner - altså en stigning på ca. otte procent på tre måneder.

- En stor og markant stigning, lyder det fra professor i Corporate Governance fra CBS, Casper Rose.

Af regnskabet fremgår det, at långivningen til ejendomssektoren udgør 10 milliarder kroner svarende til 38,1 procent af de samlede udlån på 26 milliarder kroner før nedskrivninger. Det er uklart, hvor stor en del af "låntagere med økonomiske vanskeligheder" der findes blandt bankens ejendomsengagementer.

Caspar Rose vurderer over for dagbladet Børsen, at Amagerbanken forsøger at holde hånden under kunderne i det håb, at ejendomsmarkedet går mod bedre tider. På den måde slipper banken for at trække tæppet væk under sine engagementer. Det ville nemlig koste meget mere end at hjælpe kunderne med problemer på kort sigt.

- Der er ingen tvivl om, at Amagerbanken lever på lånt tid. For den strategi kan man ikke blive ved med at have på den lange bane, siger han til Børsen.

Han vurderer, at man står med et gevaldigt problem i banken, hvis boligmarkedet ikke vender sig inden for en overskuelig tid.

Da regnskabet for tredje kvartal blev offentliggjort i sidste uge, havde hele bestyrelsen på nær de to indsatte repræsentanter fra det statslige skraldespandsselskab Finansiel Stabilitet, Steen Hove og Steen Hemmingsen, skrevet under på, at de godkendte halvårsrapporten.

Professor på Handelshøjskolen i Aarhus Jan Bartholdy mener, at de nødlidende kunder sandsynligvis har bidraget til, at de to statsrepræsentanter ikke ville stå inde for regnskabet.

/ritzau/

Kunder, der er i økonomiske vanskeligheder i Amagerbanken, vokser med rekordhast.

Offentliggjort Sidst opdateret