Amagerbankens skæbne skal afgøres torsdag.
Men en række helt centrale personer omkring den kriseramte bank har ikke tænkt sig at dukke op til den ekstraordinære generalforsamling torsdag.
Dermed er der skabt yderligere usikkerhed om Amagerbankens reelle mulighed for overlevelse, skriver dagbladet Børsen.
- Vi er blevet spurgt, om vi vil deltage. Det har vi takket nej til. Det er ikke vores generalforsamling, siger Henning Kruse Petersen, der er bestyrelsesformand i statens skraldespandsselskab, Finansiel Stabilitet.
Finansiel Stabilitet har krævet, at Amagerbanken stiller med 750 millioner kroner inden 15. september, før en statsgaranti på 13,5 milliarder kroner kan blive en realitet. Banken har accepteret kravet fra det statslige skraldespandsselskab og har indkaldt til den ekstraordinære generalforsamling, hvor bestyrelsen i Amagerbanken har meddelt, at den vil fremlægge en løsning for bankens aktionærer for, hvordan de 750 millioner kroner skal skaffes.
Finansiel Stabilitet har samtidig krævet, at få de to tidligere bankdirektører, Steen Hove og Steen Hemmingsen, placeret i Amagerbankens bestyrelse. Men ifølge Henning Kruse Petersen vil de to bestyrelseskandidater heller ikke deltage i generalforsamlingen.
Rigmanden Karsten Ree, der i efteråret skød en halv milliard i den kriseramte bank, har ifølge avisen i flere dage været som sunket i jorden. Karsten Ree har tidligere slået fast, at banken ikke får flere penge af ham, men siden lød meldingen fra ham, at han ikke havde taget stilling.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned