Askeskyen har ikke påvirket SAS' trafiktal for maj nær så meget, som det var ventet. Og med en rekordhøj belægning i maj begynder SAS så småt at vise små spæde væksttegn i den pressede flysektor.
Det vurderer senioranalytiker Jacob Pedersen fra Sydbank oven på SAS-tal for maj.
- Trafiktallene er en lille smule bedre, end jeg havde regnet med, siger Jacob Pedersen til RB-Børsen.
- Det positive element er især, at SAS viser en rekordhøj belægning for en maj måned. SAS gør alt for at imødegå de problemer, der er i sektoren, ved at fylde flyene væsentligt bedre op. Det sker så også til lavere priser, men de gør alt, hvad de kan, siger Jacob Pedersen.
Indtjeningen pr. passager har dog stadig svært ved at følge med.
- På belægningssiden ser det ud til, at man er, hvor man skal være. Men indtjeningen er fortsat en kilde til bekymring, siger Jacob Pedersen.
Han hæfter sig også ved at SAS begynder at se nogle lommer af vækst.
- Det er tegn på, at markedet er på vej tilbage, og at vi kan regne med vækst, siger Jacob Pedersen.
Der er ingen tvivl om, at askeskyen er kommet i vejen for SAS, men den underliggende udvikling er ved at komme op i gear igen. Og det er den også nødt til, siger senioranalytikeren.
- Når jeg kigger på mine forventninger til, hvad de skal levere, så skal der altså være positiv indtjening i alle de næste kvartaler, siger Jacob Pedersen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned