Antallet af konkurser slår rekord

Antallet af konkurser satte ny rekord i september, viser nye tal fra kredit- og analysevirksomheden Experian.

September har slået alle rekorder i konkursstatistikkerne, viser nye tal fra kredit- og analysevirksomheden Experian. Med 336 konkurser er der tale om det højeste antal på en måned siden 1994.
Antallet af konkurser er steget med mere end 93 procent i forhold til september 2007. En af de hårdest ramte brancher er bygge- og anlægsbranchen med 62 konkurser i den forgangne måned mod blot 25 i september 2007.
I løbet de første ni måneder i 2008 er 2302 virksomheder gået konkurs, hvilket ved en simpel fremskrivning betyder, at 2008 vil byde på mere end 3000 konkurser.
- Vi ser lige nu, at virksomheder, der er startet op eller er vokset kraftigt under de seneste års meget høje aktivitetsniveau, bukker under. Mange af dem har ikke fået et solidt fodfæste på deres markeder, og så kan man ikke klare sig, når ordrerne ikke længere står i kø. Særligt nogle byggevirksomheder er hårdt ramt. Når byggeprojekter bukker under, er der ofte underleverandører, der pludselig ikke kan få deres penge. Det kan koste en ellers sund virksomhed livet, siger cheføkonom Søren Nicolaisen fra Håndværksrådet.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret