Antallet af langtidsledige er tæt på bunden

Blot 15.000 fuldtidspersoner var langtidsledige i maj. Det er tæt på niveauet lige omkring finanskrisen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Præcis som det har været tilfældet med den generelle ledighed, har langtidsledigheden også været nedadgående det seneste års tid.

Og i maj blev der gjort et nyt indhug i gruppen af personer, der har været ledige i mindst 80 procent af tiden de seneste 12 måneder.

Tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering viser, at der i maj blot var 15.000 langtidsledige, når man omregner til fuldtidspersoner og tager højde for sæsonudsving.

Det er næsten på linje med den seneste bund i begyndelsen af 2009, hvor der kun var 13.500 langtidsledige.

- Efter genåbningen af samfundet har der været så meget rift om arbejdskraften, at arbejdsgiverne har været tvunget til at kigge i alle hjørner af arbejdsmarkedet for at finde arbejdskraft.

- Det har mange langtidsledige haft glæde af, siger Erik Bjørsted, der er cheføkonom i Dansk Metal i en kommentar til tallene.

Han er fortrøstningsfuld, selv om dansk økonomi har udsigt til at svækkes, blandt andet på grund af den høje inflation.

- Konkurrenceevnen er stærk, og forbrugerne har mere at stå imod med, end de havde under finanskrisen. Det mindsker risikoen for lange ledighedskøer, siger han.

Det kraftige fald i langtidsledigheden understreges af, at der i april 2021 var hele 40.000 langtidsledige. Og går vi helt tilbage til 1996, var der omkring 125.000 langtidsledige.

Dengang var 43 procent af de arbejdsløse langtidsledige. I dag er det omkring en femtedel.

/ritzau/