Olie- og rederigiganten A.P. Møller-Mærsk ser nu lysere på fremtiden end for blot et stykke tid siden. Det er gået bedre i årets første tre måneder, end ventet. Det er højere oliepriser og fremgang i containerforretningen Maersk Line, der står bag resultatet.
For hele 2010 forventer man et bedre resultat end hidtil. I første kvartal fik koncernen et overskud efter skat på 3440 millioner kroner.
Omsætningen blev på 71 milliarder kroner i første kvartal - en stigning på 13 procent i forhold til samme periode i året før.
Omsætningen steg primært som følge af en højere oliepris og stigende fragtrater. Samtidig har containerrederiet Maersk Line fået større mængder at sejle med. Det er blandt andet markedsvilkårene, der er blevet bedre.
- Vi forventer et forbedret resultat i forhold til tidligere forventninger om et beskedent overskud primært på grund af fremgang i vores containerforretning, som nu forventes at give overskud i 2010, siger topchef i A.-P. Møller-Mærsk Nils Smedegaard Andersen.
Rederikoncernen skriver dog i regnskabet, at på grund af udviklingen i verdensøkonomien er det fortsat usikkerhed om udviklingen i containerforretningen resten af året.
- Men vi vil fortsat forbedre vores konkurrencedygtighed, og vi er klar til at gribe de muligheder som opstår i kølvandet af krisen, siger Nils Smedegaard Andersen.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde