Apple-koncernens direktør, Steve Jobs, afslørede onsdag en ny touchscreen såkaldt tabletcomputer, der har fået navnet iPad.
Han betegner den nye gadget som et "revolutionært" produkt, der lægger sig mellem en bærbar computer og en smartphone.
- Vi ønsker at starte 2010 med at introducere et i sandhed magisk og revolutionært produkt, sagde Jobs under det stort anlagte Apple-begivenhed i Californien.
- Vi bruger alle i dag bærbare computere og smartphones. Men spørgsmålet er på det seneste opstået, om der er plads til en anordning i en tredje kategori, noget, der ligger mellem en bærbar computer og en smartphone, sagde Apple-direktøren, mens han afslørede den nye computer i notebook-størrelse, der har fået navnet iPad.
Den nye anordning, der er en såkaldt tablet, der har en touchscreen på 25,4 cm og kan downloade fra internet. iPad'en er 1,3 centimeter tyk og vejer 700 gram, og med den kan man blandt andet se videoer, spille spil samt læse bøger og aviser.
Apple lancerede samtidig onsdag et iBooks-program, der er en pendant til det iTunes-program med hvilket man kan downloade musik.
I kraft af sin størrelse er den nye iPad "så meget mere intim end en bærbar computer og meget mere anvendelig end en smartphone", sagde Jobs
Apples nye tablet er blevet spået til at ville få en stor betydning for de skrantende trykte aviser. Fremover håber Apple, at det blandt andet bliver almindeligt at læse aviser online på en iPad.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker