Japans, Australiens og Sydkoreas børser åbnede fredag morgen med store dyk.
I Japan fald Nikkei-indekset med 437 point - eller 4,09 procent - til 10.258.
Den australske børs åbnede med et fald på 2,8 procent, og S&P-indekset faldt med 132 point til indeks 4443.
Sydkoreas børs gik også nedad med 2,97 procent til et KOSPI-indeks på 1635 - 50 mindre end før åbningen.
Der var også dømt rutsjetur og panik på børsen i New York i timerne op til lukketid torsdag aften kl. 22 dansk tid.
Men efter en alvorlig forskrækkelse med et fald på Dow Jones-indekset på næsten 1000 point kom børsen på Wall Street noget til hægterne igen og lukkede med et fald på 347,80 point, eller 3,2 procent.
Analytikere siger, at det var bekymring for den økonomiske situation i Grækenland og i eurozonen, der udløste den panikagtige handel.
Men andre analytikere siger, at den teknisk-baserede handel, hvor computersystemer er indstillet til at købe eller sælge, når kursen på en given aktie når en særlig kurs, kan have bidraget til det kaotiske marked.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde