Stein Baggers svenske makker Mikael Ljungman skal holde jul i fængslet. Retten i Lyngby har besluttet, at varetægtsfængsle svenskeren, der er tiltalt for groft bedrageri for 211 millioner kroner.
Ljungman er tiltalt for sammen med Stein Bagger at svindle med trecifrede millionbeløb med leasingkontrakter i IT Factory. Erik Ljungman kan risikere op til 12 års fængsel.
Retten i Lyngby har bestemt, at selve sagen mod Mikael Ljungman begynder 1. marts. Der er sat otte dage af til selve sagen.
Dommeren besluttede, at Mikael Ljungman skal blive bag tremmer. Han er svensk statsborger og har derfor ikke den store tilknytning til Danmark. Derfor er der ifølge dommeren risiko for, at han ikke vil møde op til sagen senere.
Det var en meget ændret Mikael Ljungman, der mødte op ved retten fredag eftermiddag. Han havde tabt adskillige kilo i forhold til, da han på tv sidste år bedyrede sin uskyld. Den svenske bedragertiltalte sagde ikke noget ved fredagens møde.
Forsvareren vil kære varetægtsfængslingen til landsretten. Der kan gå op mod 10 dage, før landsretten afgør, om Ljungman må fejre jul i frihed sammen med konen og deres tre børn.
Ljungman har ifølge anklager Per Justesen begået ni forhold af bedrageri af særlig grov karakter. Normalt er strafferammen otte års fængsel, men ligesom mod Stein Bagger hiver Per Justesen en særlig paragraf frem - 88, stk. 1. om særdeles skærpende omstændigheder - som kan give op til 12 års fængsel.
Det var Mikael Ljungman, der lånte både bil og kreditkort til Stein Bagger i USA, da han i slutningen af november sidste år tog flugten fra Dubai.
Ljungman har siddet bag tremmer i Danmark, siden han blev udleveret fra Sverige i sommer.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker