Bagmandspolitiet dropper sag mod Danske Bank
Bagmandspolitiet har frafaldet alle sigtelserne om kursmanipulation mod ansatte ved Danske Bank.
Danske Bank meddeler, at Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (Søik) frafalder sigtelser for kursmanipulation mod en række medarbejdere i Danske Bank og Realkredit Danmark.
Den oprindelse sigtelse blev meddelt 7. februar sidste år. Der var i første omgang rettet mistanke mod seks ansatte, men siden blev sigtelserne mod to ledende medarbejdere droppet.
Og nu er de øvrige altså også gået fri, hvilket Flemming Pristed, der er chefjurist i Danske Bank, er meget tilfreds med.
- Vi har under hele forløbet samarbejdet med myndighederne, og vi tager Søiks beslutning til efterretning, siger han i en fondsbørsmeddelelse.
Det var Danske Bank selv, der i forbindelse med en intern undersøgelse konstaterede, at bankens egne regler blev overtrådt tilbage i 2009 i forbindelse med obligationshandler mellem Danske Bank og Realkredit Danmark, som ejes af Danske Bank.
Herfra gik sagen videre til Finanstilsynet, som igen underrettede Bagmandspolitiet.
Danske Bank erklærede i forbindelse med sigtelsen, at man ville yde erstatning til de kunder, der måtte have tabt penge på den påståede kursmanipulation.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned