Landets bankdirektører vil ikke bakke op om den bankpakke, der skal sikre ro og stabilitet for fremtidens danske banksektor. Det sker kort tid efter, at staten med to bankpakker har reddet en stor del af landets banker fra kollaps, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Den nye pakke, der går under navnet Bankpakke III, sikrer ellers, at kunderne kan være trygge, hvis en bank fremover kommer i krise. De kan for eksempel uden problemer benytte deres dankort, fordi banken på forhånd har godkendt at lade sig overdrage til oprydningsselskabet Finansiel Stabilitet.
Hvis bankerne siger nej tak eller undlader at tage stilling til Bankpakke III, går de stik imod nationalbankdirektør Nils Bernsteins og økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsens (K) usædvanligt skarpe opfordring til på forhånd at acceptere ordningen.
Jyske Banks topchef, Anders Dam, har som en af de første bankdirektører drøftet sagen med sin bestyrelse, og han stiller sig meget tvivlende overfor, om landets tredjestørste bank vil tilmelde sig ordningen.
- Vi har endnu ikke truffet en beslutning. Men det er bestemt ikke uproblematisk at gå med. Først og fremmest er der jo tale om dansk enegang, for vi er det eneste land med sådan en pakke, siger Anders Dam til avisen.
- Vi skal passe på, at det ikke påvirker vores konkurrencesituation i forkert retning. Det vil det gøre, hvis vi fundingmæssigt får sværere konditioner end vore konkurrenter, tilføjer han.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde