Biotekvirksomheden Bavarian Nordic har indgået kontrakt med militæret i et unavngivet EU-land om levering af en mindre ordre på selskabets koppevaccine Imvamune. Leveringen af vacciner skal ske allerede i år. Størrelsen og værdien af kontrakten er ikke offentliggjort.
Det er første gang selskabet indgår aftale med et land i EU om levering af vaccinen, og det viser ifølge Bavarian Nordic, at der også inden for EU er en reel efterspørgsel på nye og mere sikre koppevacciner til beredskabslagre. Vaccinen er udviklet i samarbejde med USA, der også hidtil har været blandt de første aftagere af Bavarian Nordics produkt.
- Denne første ordre på Imvamune til et EU-land understreger, at der er et erkendt behov for nye og mere sikre koppevacciner. Vi har fortsat en igangværende positiv dialog med andre lande i og uden for EU, og det er vores forventning, at dette vil føre til flere mindre kontrakter. Når vi forventeligt modtager accept fra de amerikanske myndigheder til at starte levering af Imvamune som led i RFP-3 kontrakten på 20 millioner doser, vil dette være et vigtigt signal for de øvrige lande, der overvejer indkøb af vaccinen, siger Anders Hedegaard, administrerende direktør for Bavarian Nordic.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie