Bedste september nogensinde for hoteller og feriecentre
3,5 millioner gange blev et værelse eller en campingplads lejet ud i september måned. Det er rekord.
De danske overnatningssteder har haft nok at se til siden genåbningen efter coronanedlukningerne i 2020.
Siden da er antallet af overnattende gæster på hoteller, feriecentre, vandrerhjem, campingpladser og i lystbådehavnen bare vokset.
Det fortsatte de også med i september, hvor der blev foretaget knap 3,5 millioner overnatninger.
Det svarer til en stigning på tre procent sammenlignet med samme måned året forinden.
Dermed er den hidtidige septemberrekord slået.
Og det kan for en stor dels vedkommende tilskrives vejret, mener Henriette Søltoft, der er vicedirektør i Dansk Industri.
- Antallet af campingovernatninger er også steget, uden at antallet af enheder er steget, så det tyder på, at en del fastliggere har forlænget sæsonen, konstaterer hun.
Hoteller står for lige godt halvdelen af de mange overnatninger og har oplevet en vækst på tre procent.
I København kan udviklingen dog kun lige præcis følge med stigningen i antallet af nye sengepladser. Og mange steder i provinsen har hotellerne haft tilbagegang.
Det fortæller Lars Ramme Nielsen, der er branchedirektør i Dansk Erhverv.
- Faldet skyldes i særdeleshed manglen på norske og svenske gæster, der har ondt i valutaen. Det er efterhånden meget markant, at den lave svenske og norske krone har effekt, siger han.
Ser man på årets første ni måneder som helhed, har der indtil nu været foretaget 33,6 millioner overnatninger på de danske feriesteder.
Det svarer til en fremgang på én procent sammenlignet med tallene for de første ni måneder af 2022.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker