Trods svigtende omsætning går det fremad for virksomheden Berlingske Media, der udgiver Berlingske Tidende, B.T., Århus Stiftstidende og en række andre provins- og lokalaviser.
I første halvår 2010 fik Berlingske Media et positivt driftsresultat på 73 millioner kroner. Det er 64 millioner kroner mere eller 10 gange bedre, end resultatet i fjor.
Koncernchef Lisbeth Knudsen er ovenud tilfreds med udviklingen.
- Driftsresultatet er ualmindeligt tilfredsstillende på et tidspunkt, hvor meget i mediebranchen rent indtjeningsmæssigt er under hårdt pres, siger Lisbeth Knudsen i en meddelelse.
Første halvår 2010 viser for Berlingske Media et fald i omsætningen på tre procent til 1,49 milliarder kroner.
Men da omkostningerne samtidig er faldet med syv procent på grund af en "strukturel omstillingsproces", hvilket delvis kan oversættes til fyringer, så er driftsresultatet steget fra 6,6 millioner til 73 millioner kroner.
- Berlingske Media har de seneste år været på en meget stor forandringsrejse. vores målsætning er at være en markedsmæssig stærk, konkurrencedygtig og innovativ medievirksomhed, tæt på vore kunders behov, siger Lisbeth Knudsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned