Bestyrelsen i Amagerbanken bliver

Slagsmålet om Amagerbankens bestyrelse fortsætter. Seneste indspark i krigen om ledelsen af banken kommer fra seks menige bestyrelsesmedlemmer, som storaktionær Karsten Ree ønsker væk.

Selv om Ree onsdag sagde, at hans mistillid ikke blot omfatter bestyrelsesformand N.E. Nielsen men også seks bestyrelsesmedlemmer, har de ikke tænkt at trække sig før tid.

Det oplyser de seks Amagerbanken-folk Carsten Ehlers, Henrik Håkonsson, Kent Madsen, Michael Nellemann Pedersen, Jesper Reinhardt og Henrik Zimino i en pressemeddelelse.

De seks har det samme sigte som bestyrelsesformanden:

- At der skabes ro omkring banken, og at banken sikres en bestyrelse, der varetager alle bankens aktionærers, medarbejderes og kunders interesser, og i videst mulige omfang er uafhængig af enkeltinteressenter, skriver de.

Og samtidig slår de fast, at for at varetage dette hensyn vil ingen af dem udtræde af bestyrelsen på nuværende tidspunkt.

/ritzau/

Seks bestyrelsesmedlemmer i Amagerbanken bakker fortsat op om formanden N.E. Nielsen. De har ikke tænkt at trække sig.

Offentliggjort Sidst opdateret