Slagsmålet om Amagerbankens bestyrelse fortsætter. Seneste indspark i krigen om ledelsen af banken kommer fra seks menige bestyrelsesmedlemmer, som storaktionær Karsten Ree ønsker væk.
Selv om Ree onsdag sagde, at hans mistillid ikke blot omfatter bestyrelsesformand N.E. Nielsen men også seks bestyrelsesmedlemmer, har de ikke tænkt at trække sig før tid.
Det oplyser de seks Amagerbanken-folk Carsten Ehlers, Henrik Håkonsson, Kent Madsen, Michael Nellemann Pedersen, Jesper Reinhardt og Henrik Zimino i en pressemeddelelse.
De seks har det samme sigte som bestyrelsesformanden:
- At der skabes ro omkring banken, og at banken sikres en bestyrelse, der varetager alle bankens aktionærers, medarbejderes og kunders interesser, og i videst mulige omfang er uafhængig af enkeltinteressenter, skriver de.
Og samtidig slår de fast, at for at varetage dette hensyn vil ingen af dem udtræde af bestyrelsen på nuværende tidspunkt.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned