Maribo Handelstandsforenings bestyrelse er ikke afvisende over for placeringen af eksempelvis et Bilka ved motorvejens Afkørsel 48.
Foreningens formand, Palle Reinholdt, sagde på et medlemsmøde i aftes, at han så Bilka som noget positivt for hele området.
Udtalelsen kom, efter at Christoffer Knuth som aftenens gæstetaler havde fortalt om planerne for Afkørsel 48 og direkte spurgte forsamlingen, hvordan den forholdt sig til eksempelvis et Bilka som det kendes i Næstved.
Lokalt finder man, at et sådant storcenter vil medvirke til at holde på kunderne på hele Lolland-Falster, og at det vil have en afsmittende virkning på handelslivet i Maribo by.
Men indtil videre er et lokalt Bilka ønsketænkning, for der er ikke realitetsforhandlinger i gang.
Til gengæld kunne Christoffer Knuth fortælle, at der er en stadigt stigende interesse for det kæmpestore erhvervsområde.
- Det er primært fra meget store logistik og lagervirksomheder, og vi har nu syv helt konkrete henvendelser. Så sent som mandag henvendte en agent sig på vegne af en virksomhed som spurgte på et megastort areal, fortalte Christoffer Knuth.
Hele projektet afventer nu beslutninger i en række statslige instanser - blandt andet i Vejdirektoratet - før arbejdet med en lokalplan kan påbegyndes.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde