B&O øger salget - men tjener ingen penge
Arkivfoto: Morten Stricker
Morten Stricker/Scanpix Denmark
Bang & Olufsen hæver omsætningen for syvende kvartal i træk. Stigende omkostninger lurer.
Det lader til, at danske Bang & Olufsen har et godt øje for, hvilke elektronikprodukter deres kunder vil have.
I regnskabet for tredje kvartal i det forskudte regnskabsår 2021/22 kan Struer-virksomheden præsentere tocifrede vækstrater. Det er syvende kvartal i træk, at det sker.
Selskabet omsatte i december, januar og februar for 775 millioner kroner. Det var 77 millioner mere end i samme kvartal sidste år.
De fine omsætningstal blev opnået på trods af, at der er bøvl med at få leveret de nødvendige komponenter til produktionen. Noget, som formentlig fortsætter de kommende kvartaler.
- I Q3 påvirkede den globale mangel på komponenter både vores omkostninger og produkttilgængeligheden. Vi forventer, at dette fortsætter i et stykke tid.
- Derudover ser vi højere usikkerhed relateret til forbrugerefterspørgsel som følge af højere inflation, Ruslands tragiske invasion af Ukraine og covid-19 nedlukninger i Kina, siger administrerende direktør Kristian Teär.
Selv om omsætningen vokser, følger bundlinjen ikke med i samme grad.
Således opnåede selskabet et resultat før skat på minus 17 millioner kroner.
Ser man på de tre første kvartaler over ét, er der et minus før skat på 26 millioner kroner ud af en omsætning på knap 1,9 milliarder kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker