Boligejere i knibe vil have erstatning

Danske boligejeres økonomiske tab - som følge af lange ventetider på at få tinglyst deres handel - får nu Danske Boligadvokater til at undersøge muligheden for et gruppesøgsmål mod staten.

Det giver de danskere, der lider økonomiske lommesmerter på grund af overgangen til den digitale tinglysning, et håb om erstatning, skriver dagbladet Børsen.

Tinglysningsproblemerne er opstået, efter at al tinglysning af fast ejendom per 8. september sidste år blev digital.

- Bestyrelsen for Danske Boligadvokater har besluttet at indlede en nærmere undersøgelse af, hvorvidt der er grundlag for at indlede et gruppesøgsmål for at få konstateret, om der er et erstatningsgrundlag i forbindelse med overgangen og indførslen af den digitale tinglysning, siger formanden for Danske Boligadvokater, Henrik Høpner, til bladet.

Siden den digitale tinglysning blev indført 8. september sidste år, er ventetiderne på sager udtaget til manuel behandling vokset med raketfart. Det samme er bunkerne med ubehandlede sager, der sidste uge blev opgjort til 63.000 sager.

/ritzau/

Boligadvokater raser over tinglysningskaos og undersøger muligheden for et gruppesøgsmål mod staten.

Offentliggjort Sidst opdateret