Priserne på parcel- og rækkehuse ligger lavere end sidste år. Det gælder i hele landet undtagen i Hovedstaden, fremgår det af oktobertal fra Realkreditrådet.
I alt er der 4800 boliger flere til salg end sidste år. I de seneste fem måneder har der uden for Hovedstaden været mere end 35.000 parcel- og rækkehuse til salg, hvilket er et rekordhøjt tal.
- Der er meget at vælge mellem, og salgsskiltene har stået forholdsvis længe. Det fører til, at sælgerne justerer priserne på salgsskiltene nedad, siger Jan Knøsgaard, vicedirektør i Realkreditrådet.
Mens udbudspriserne er faldet rundt omkring i landet, ligger de i forhold til sidste år fem procent højere i Københavns by og omegn - og lidt højere i Nordsjælland.
- Der er positive takter i Hovedstaden. Selv om der er mere at vælge imellem, er der højere priser på salgsskiltene, siger Jan Knøsgaard.
Der er 4200 ejerlejligheder til salg i København og Frederiksberg. Det er 820 flere end sidste år.
- Det er ikke mere end fire-fem år siden, at der var dobbelt så mange ejerlejligheder at vælge mellem i København, siger Jan Knøsgaard.
Selv om der er kommet flere ejerlejligheder til salg i København, betegner han alligevel udbuddet som "noget begrænset".
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker