25 procent af alle villa- og sommerhussælgere har så urealistiske forventninger til, hvad deres bolig kan sælges for at mæglerne ender med at opsige samarbejdet med sælgerne, skriver business.dk.
- Mange sælgere har den opfattelse, at der nok skal komme en køber forbi på et tidspunkt, fordi deres hus bare er så lækkert og helt klart tilhører liebhaveriklassen. Der kan vi som ejendomsmæglere konstatere, at det måske nok er et dejligt hus, men heller ikke mere end det. Og dejlige huse er der mange af til salg i øjeblikket,« siger kommunikationschef i ejendomsmæglerkæden EDC , Jan Nordmann til business.dk.
Op mod en fjerdedel af alle boliger til salg er dermed reelt ikke på markedet, da deres pris aldrig kan blive indfriet, mener Jan Nordmann.
Og hos Home er man enige.
»Jeg kan ikke sætte procenttal på, men vi ser noget af det samme: At der er sælgere, som siger nej, nej og atter nej, når vores ejendomsmæglere hver anden måned forsøger at overbevise dem om, at de skal sætte prisen ned, så den matcher, hvad køberne er villige til at betale,« siger Homes kommunikationschef Niels H. Carstensen.
Rune Werliin
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub