Tomme butiksruder præger bybilledet i Maribo, hvor flere butikker enten er lukket, har ophørsudsalg, eller er sat til salg.
Udviklingen bekymrer byens handelsstand, som gerne ser kommunen træde mere i karakter for at hjælpe erhvervslivet.
Hos Maribo Handelsstandsforening har man jævnligt haft samtaler med Lolland Kommune, men på det seneste er der sket en bekymrende udvikling for øen, mener formand Palle Reinholdt.
- En af vores store indtægtskilder er turisterne, dem skal vi leve godt af om sommeren. Når kommunen så lukker nogle af øens turistattraktioner, er det svært at se, hvad turisterne skal komme herned efter, siger han.
Formanden for kommunens erhvervsudvalg, Hanne Møller (A) synes nu nok, at kommunen gør en del for at skaffe nyt erhverv til byerne.
- Vi synes bare ikke, at det er en kommunal opgave at drive turistattraktioner eller vandrerhjem. Vi har for eksempel udbudt Maribo Vandrerhjem til forpagtning, men ingen har budt ind, siger hun.
Hun fortæller, at udvalget netop i dag har førstebehandling af den nye turismestrategi, der skal trække flere turister til Lolland i fremtiden.
- Disse planer lægger vi jo også i samarbejde med handelsstandsforeningerne og erhvervslivet, siger hun.
Erhvervsudvalgsformanden lægger vægt på, at udviklingen kun kan vendes ved at handelsstandsforeningerne og kommunen kommunikerer løbende.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde